Call Us: (901) 867-1755

The Mid-South Horse Review is available at over 350 locations throughout Tennessee, Mississippi, Alabama, Arkansas and Kentucky.
July issue is now available!

Articles

NJHFR


2017/07/07






Compiled by Nancy Brannon

The 13th annual National Junior High Finals Rodeo (NJHFR) was held in Lebanon, Tenn. at the James E. Ward Ag Center June 18-24, 2017. Find more information about the NJHFR at: https://www.nhsra.com/junior-high-division/ and on facebook at: https://www.facebook.com/nhsra/

This year’s All Around Cowboy is Jeb Nelson of Iowa Falls, Iowa. All Around Rookie Cowboy is Kade Madsen of Honeyville, Utah.

All Around Cowgirl is Chaley Hext of Canadian, Texas. Kenlie Raby of Mt. Vernon, Ark was fifth for the title. All Around Rookie Cowgirl is Presley Haworth of Lanesville, Ind. In tenth place for the title was Sierra Holder of Georgetown, Tenn.
In Team Standings, Texas had the most points for the number one position. Tennessee ranked 19th, Arkansas ranked 22nd, and Mississippi ranked 30th.

Boys Team Standings: again, Texas had the number one spot. Tennessee was 20th, Mississippi was 24th, and Arkansas was 26th.

Girls Team Standings: Oklahoma won the title, with Arkansas 9th, Tennessee in 19th, and Mississippi in 29th.

Full results are posted at: https://www.nhsra.com/junior-high-division/2017-njhfr-results/

Photos provided by Acentric Video Production, https://www.acentricvideo.com/

Results of mid-south riders by division:

Boys Breakaway:
Performance 3: 3rd, Bryson Tays, Crossville, TN. 3.01
                    11th Teigan Orr, Lebanon, TN. 12.37
Performance 4: 5th Lane Smith, Beebe Ark. 3.71
10th Lane Webb, Byrdstown, TN. 12.39
                   
Performance 5: 2nd: Shayde Harris, Searcy, Ark. 2.51
8th Jason Yarbro, Wildersville, TN. 3.18
14th Drew Dollar, Greenbrier, Ark. 5.7
Performance 6: 11th Corey Reid, Liberty, Miss. 5.02
Performance 8: FIRST: Johnson Yarbro,Wildersville, TN. 2.64
Performance 9: 2nd Lane Webb, Byrdstown, Tenn. 2.92
3rd Lane Smith, Beebe, Ark., 3.02
Performance 10: 6th Bryson Tays, Crossville, Tenn. 3.81
Performance 11: 6th Brander Smith, Rose Bud, Ark. 3.34
Performance 12: 12th Trip Carter III, Eads, Tenn. 16.46
Performance 13: 2nd Bryson Tays, Crossville, Tenn. 2.54
 
Barrel Racing
Performance 1: 10th Kenzie Johnson, Medina, Tenn. 17.26
Performance 2: 13th Leah Thompson, Hazlehurst, Miss. 17.62
Performance 3: 5th Alli Johnson, Conway, Ark. 16.593
                    16th Emma Kate Wilder, Millington, Tenn. 17.325
Performance 4: 4th Allie Maxwell, Milan, Tenn. 16.45
                    23rd Rivers Royals, Lumberton, Miss. 21.823
Performance 5: 2nd Kelsy Odom, Beebe, Ark. 16.185
                    3rd Sierra Holder, Georgetown, Tenn. 16.468
                    20th Colby Curry, Liberty, Miss. 20.961
Performance 7: 9th Darby Toole, Hernando, Miss. 16.383
Performance 8: 2nd Colby Curry, Liberty, Miss. 16.162
                    5th Kelsy Odom, Beebe, Ark. 16.812
                    7th Sierra Holder, Georgetown, Tenn. 17.152
Performance 9: 8th Allie Maxwell, Milan, Tenn. 17.347
9th Rivers Royals, Lumberton, Miss. 17.479
Performance 10: 23rd Emma Kate Wilder, Millington, Tenn. 18.729
Performance 11: 9th Leah Thompson, Hazlehurst, Miss. 18.296
Performance 13: 16th Sierra Holder, Georgetown, Tenn. 16.904
 
Tie Down Roping
Performance 4: 5th Brodee Snow, Bentonville, Ark. 22.3
Performance 7: 2nd Tanner Brown, Florence, Miss. 12.74
Performance 9: 4th Sam Cowart, Smithdale, Miss. 23.82
Performance 13: 2nd Tanner Brown, Florence, Miss. 10.65
 
Ribbon Roping
Performance 1: 2nd Bryson Tays, Crossville, Tenn., Blaize Deere, Scotts Hill, Tenn. 10.09
Performance 2: 4th Connor Griffith, Skullbone, Tenn., Emma Kate Wilder, Millington, Tenn. 10.01
                    6th Hays Tidmore, Merigold, Miss., Kelsy Odom, Beebe, Ark. 11.71
Performance 3: 11th Shayde Harris, Searcy, Ark., Kinsley Williams, Vilonia, Ark. 23.05
Performance 4: 7th Johnson Yarbro, Wildersville, Tenn., Anna Wilder, Millington, Tenn. 14.02
Performance 6: 4th Teagen Hyde, Mt. Vernon, Ark., Dylan Dobbs, Jonesboro, Ark. 11.13
                    9th Trent Davis, Lumberton, Miss., Laken Anderson, Poplarville, Miss. 17.25
Performance 7: 2nd Trent Davis, Lumberton, Miss., Laken Anderson, Poplarville, Miss. 8.97
                    3rd Teagen Hyde, Mt. Vernon, Ark., Dylan Dobbs, Jonesboro, Ark. 9.44
Performance 11: 4th Lane Webb, Byrdstown, Tenn., Lillian Tate, Cross Plains, Tenn. 11.7
                    9th Connor Griffith, Skullbone, Tenn., Emma Kate Wilder, Millington, Tenn. 16.82
                    13th Hays Tidmore, Merigold, Miss., Kelsy Odom, Beebe, Ark. 24.86
Performance 12: 2nd Sam Cowart, Smithdale, Miss., Kelly Smith, Monticello, Miss. 12.68
                    5th Bryson Tays, Crossville, Tenn., Blaize Deere, Scotts Hill, Tenn. 15.92
Performance 13: 9th Bryson Tays, Crossville, Tenn., Blaize Deere, Scotts Hill, Tenn. 14.94
 
Pole Bending
 Performance 2: 13th Taylor Dunlap, Dyer, Tenn. 23.104
Performance 3: 11th Addi Williams, Harrisburg, Ark. 22.399
                    12th Sierra Holder, Georgetown, Tenn. 22.745
                    23rd Rachel Wilson, Southaven, Miss. 32.751
Performance 4: 6th Bree Roark, Georgetown, Tenn. 21.363
                    7th Kenzie Johnson, Medina, Tenn. 21.432
                    25th: Summer Williams, Perkinston, Miss. 37.477
Performance 5: 3rd Ali Prince, Humboldt, Tenn. 20.587
Performance 7: 2nd Blaize Deere, Scotts Hill, Tenn. 20.204
                    18th Baleigh Fairley, Lucedale, Miss. 25.9
Performance 8: 20th Ali Prince, Humboldt, Tenn. 25.868
Performance 9: 8th Bree Roark, Georgetown, Tenn. 23.278
                    11th Summer Williams, Perkinston, Miss. 23.822
Performance 10: 3rd Sierra Holder, Georgetown, Tenn. 22.338
                    13th Rachel Wilson, Southaven, Miss. 27.45
                    20th Addi Williams, Harrisburg, Ark. 29.691
Performance 11: 23rd Sarah Parks, Harrrison, Ark. 50.013
 
Team Roping
Performance 1: 4th Kenlie Raby, Mt Vernon, Ark.& Lane Smith, Beebe, Ark. 10.31
                    10th: Bryson Tays, Crossville, Tenn. & Lane Webb, Byrdstown, Tenn. 15.1
Performance 5: FIRST Tanner Brown, Florence, Miss. & Mason Theriot, Poplarville, Miss. 8.4
Performance 10: FIRST Sam Cowart, Smithdale, Miss. & Corey Reid, Liberty, Miss.13.63
Performance 11: FIRST Connor Griffith, Skullbone, Tenn. & Miller Bartlett, Hornbeak, Tenn. 15.24
Performance 12: 6th Bryson Tays, Crossville, Tenn. & Lane Webb, Byrdstown, Tenn. 15.85
 
Bareback Steer Riding
Performance 1: 13th JT Stork, Trimble, TN. 41
Performance 3: 8th Carter Coleman, Franklin, TN. 37
Performance 5: 5th Connor Griffith, Skullbone, TN. 55
Performance 6: FIRST Blair Mabry, Columbia, TN. 63
                    4th Johnson Yarbro, Wildersville, TN. 52
Performance 7: FIRST Blair Mabry, Columbia, TN. 61
Performance 8: 7th Connor Griffith, Skullbone, TN. 56
Performance 12: 10th JT Stork, Trimble, TN. 40
 
Chute Dogging
 Performance 1: 2nd Tanner Brown, Florence, MS. 2.58
                    11th Mason Theriot, Poplarville, MS. 7.35
Performance 2: 16th Hayden Murphy, Lead Hill, Ark. 14.42
Performance 3: 20th Johnson Yarbro, Wildersville, TN. 20.05
Performance 5: 11th Trip Carter III, Eads, TN. 15.26
Performance 6: 9th Hays Tidmore, Merigold, MS. 4.71
                    13th Sam Cowart, Smithdale, MS. 6.18
18th Bou Reich, Wildersville, TN. 17.93
Performance 7:15th Hays Tidmore, Merigold, MS. 14.87
Performance 8: 11th Hays Tidmore, Merigold, MS. 6.53
                    15th Trip Carter III,Eads, TN. 9.58
                    19th Gavin Lee, Poplarville, MS. 13.75
                    21st Teigan Orr, Lebanon, TN. 27.59
Performance 9: 7th Connor Griffith, Skullbone, TN. 5.29
Performance 10: 16th Johnson Yarbro, Wildersville, TN. 15.06
Performance 11: 8th Lane Smith, Beebe, Ark. 7.71
10th Hayden Murphy, Lead Hill, Ark. 8.04
Performance 12: 2nd Mason Theriot, Poplarville, MS. 2.59
                    15th Tanner Brown, Florence, MS. 14.6
 
Girls Breakaway
Performance 2: 2nd Kenlie Raby, Mt. Vernon, Ark. 3.01
Performance 5: 9th Juliana Jennings, Mendenhall, MS. 10.33
Performance 6: 2nd Lainey Hutchison, Humboldt, TN. 3.28
Performance 8: 4th Juliana Jennings, Mendenhall, MS 11.81
                    6th Kaylee Traylor, Hattiesburg, MS. 12.71
Performance 11: 6th Blaize Deere, Scotts Hill, TN. 5.35
Performance 12: 9th Jordan Dildine, Rose Bud, Ark. 13.21
Performance 13: 5th Kenlie Raby, Mt. Vernon, Ark. 2.78
 
Saddle Bronc Steer Riding
Performance 2: 5th Johnson Yarbro, Wildersville, TN. 41
Performance 8: 5th Joseph Whittle, Salem, Ark. 41
 
Boys Goat Tying:
Performance 1: 5th Connor Griffith, Skullbone, TN. 12.88
                        11th Shayde Harris,Searcy, Ark. 14.33
Performance 2: 9th Tanner Brown, Florence, Miss. 15.15
Performance 3: 11th Teagen Hyde, Mt. Vernon, Ark. 15.3
Performance 5: 8th Corey Reid, Liberty, Miss. 13.76
                    9th Sam , Smithdale, Miss. 14.25
Performance 6: 11th Lane Webb, Byrdstown, TN. 14.25
Performance 7: 14th Lane Webb, 13.54
Performance 9: 8th Bryson Tays , Crossville, TN. 16.44
Performance 10: 9th Johnson Yarbro, Wildersville, TN. 14.4
                    17th Wyatt Allen, Dadeville, AL. 32.63
Performance 11: 14th Drew Dollar, Greenbrier, Ark. 18.77
Performance 12: 5th Connor Griffith, Skullbone, TN. 13.41
                    8TH Shayde Harris, Searcy, Ark. 14.66
 
Girls Goat Tying:
Performance 1: 10th Sarah Parks, Harrison, Ark. 12.97
Performance 2: 23rd Lainey Hutchison, Humboldt, TN. 22.06
Performance 3: 8th Summer Williams, Perkinston, Miss. 10.83
15th Owen Gibson, Gadsden, TN. 13.03
Performance 5: 19th Blaize Deere, Scotts Hill, TN. 24.7
Performance 6: 2nd Emma Kate Wilder, Millington, TN. 9.05
                    7th Kenlie Raby, Mt. Vernon, Ark. 9.75
Performance 7: 14th Kenlie Raby, Mt. Vernon, Ark. 13.92
Performance 8: 22nd Blaize Deere, Scotts Hill, TN. 17.92
Performance 10: 7th Owen Gibson, Gadsden, TN. 9.83
                    9th: Summer Williams, Perkinston, MS 11.47
Performance 11: 13th Rivers Royals, Lumberton, MS. 13.73
14th Lainey Hutchison, Humboldt, TN. 16.61
21st Haley Milligan, Leachville, Ark. 23.13
 
Junior Bull Riding:
Performance 1: 7th Johnson Yarbro, Wildersville, TN. 62
Performance 2: 17th JT Stork, Trimble, TN. 36
Performance 4: 2nd Cole Townsend, Paris, TN. 70
Performance 5: FIRST Hayden Murphy, of Lead Hill, Ark. 72.
7th Carter Coleman, Franklin, TN. 50
Performance 8: 5th Hayden Murphy, Leak Hill, Ark. 60
9th Carter Coleman, Franklin, TN. 48
Performance 9: FIRST: Cole Townsend, Paris, TN. 74
Performance 11: 3rd Johnson Yarbro, Wildersville, TN. 63

Go Back »

Photo Gallery

Additional photos from this month's events.

Calendar

Upcoming events for the next three months.

Media Kit

Advertising rates, display ad dimensions & photo requirements, mission statement & who we are, demographics of readership, and yearly editorial calendar.

Scroll To Top